Follow Us

Czy można ubezpieczyć szyby w samochodzie?

Czy można ubezpieczyć szyby w samochodzie?

Po naszych drogach jeździ coraz więcej drogich i luksusowych samochodów. Wymiana lub naprawa uszkodzonej szyby klasy premium oznacza poważny wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy można ubezpieczyć szyby samochodowe. Okazuje się, że tak.

Czy można ubezpieczyć szyby w samochodzie?

Jaki jest zakres ochrony?

Ubezpieczenie szyb samochodowych oferuje już coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie to w większości towarzystw ubezpieczeniowych nie jest odrębnym produktem. Można je kupić razem z obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej lub z dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco. Oczywiście wybierając dodatkowo ochronę szyb, trzeba za to dopłacić. Zakres ubezpieczenia szyb samochodowych każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala inaczej. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a więc nie mają tutaj zastosowania przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też dowolnie ustalać cenę ubezpieczenia oraz sumę ubezpieczenia. Zakresem ochrony najczęściej objęte są wszystkie szyby, a więc na odszkodowanie można liczyć w przypadku, gdy uszkodzona zostanie szyba przednia, boczne lub szyba tylna. W ubezpieczeniu szyb nie ma możliwości objęcia ochroną szyberdachu i dachu panoramicznego. Warto wiedzieć, że razem z polisą OC czy AC można ubezpieczyć nie tylko szyby w samochodach osobowych, ale także w ciągniku czy autobusie.

Czy opłaca się kupować ubezpieczenie szyb?

Na pewno taką możliwość warto wziąć pod uwagę. Naprawa lub wymiana szyby to poważny wydatek. Wielu kierowców więc ją odwleka. Zapominają, że w przypadku nawet niewielkich uszkodzeń przedniej szyby, widoczność mocno się pogarsza, a to wpływa na mniejsze bezpieczeństwo jazdy. Kierowcy zapominają też, że w razie kontroli policyjnej za jazdę z uszkodzoną szybą zostaną ukarani mandatem. Rozszerzenie polisy OC i AC o ubezpieczenie szyb samochodowych jest rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić sporych wydatków. Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają koszty dodatkowe, a nie tylko koszt naprawy lub wymiany szyby.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz