Czym jest przeglądarka internetowa?

wpis w: Informacje | 0

Czym jest przeglądarka internetowa?Każdego dnia miliony osób na całym świecie korzystają z Internetu. Przeglądanie stron www umożliwiają przeglądarki internetowe.

Co to jest przeglądarka?

Przeglądarka internetowa to specjalny program komputerowy, który pobiera i wyświetla strony udostępnione na serwerach WWW. Obecnie działające przeglądarki mają wiele możliwości. Dzięki nim użytkownicy mogą nie tylko przeglądać pliki strony WWW, które zawierają wiadomości tekstowe, ale także multimedialne.

Technologie wykorzystywane w przeglądarkach

Współczesne przeglądarki www cały czas są rozwijane. Dzięki temu są one bardziej wygodne i użyteczne dla internautów. Tworzy się je używając kilku technologii. Najbardziej popularne to:
– HTML 5: to język znaczników, który opisuje strukturę strony. Dzięki niemu strona może zostać podzielona na nagłówki, paragrafy, tabelki. Dzięki HTML 5 możliwe jest także wyświetlanie linków;
– JavaScript: ten skryptowy język programowania został stworzony pod koniec lat 90. przez firmę Netscape;
– CSS: technologia ta decyduje o tym jak strona www wygląda.
Dodatkowo we współczesnych przeglądarkach wykorzystywane są także inne funkcje dzięki, którym korzystanie z Internetu staje się o wiele łatwiejsze. Funkcje te to między innymi:
– zakładki;
– ulubione;
– ciasteczka;
– menadżer pobierania plików.

Popularne przeglądarki

W chwili obecnej internauci mogą korzystać z wielu różnych przeglądarek. Do wyboru mają między innymi:
– Google Chrome: to darmowa przeglądarka, która została opracowana przez firmę Google. Działa szybko, ma prosty interfejs;
– Opera: stworzona w Norwegii pod koniec lat 90. Stale rozwijana, działa szybko, chętnie wybierana przez wielu internautów;
– Internet Explorer: jest dostępna od 1995 roku. Należy do jednych z najbardziej popularnych wśród internautów przeglądarek;
– Mozilla Suite: bardziej znana pod nazwą Mozilla Firefox. Stale rozwijana staje się coraz bardziej przyjazna dla użytkowników.

Pobieranie i wyświetlanie stron www nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalne programy komputerowe zwane przeglądarkami internetowymi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *