Follow Us

Jak działa kalkulator OC

Jak działa kalkulator OC

Ubezpieczenie obowiązkowe to ten rodzaj zobowiązania, które jesteśmy zmuszeni ponosić co roku, jeśli jesteśmy posiadaczem dowolnego pojazdu zmechanizowanego, który został zarejestrowany na terytorium Polski.

Najprostszym sposobem na obliczenie wysokości składki ubezpieczenia jest narzędzie, które nazywa się kalkulator OC online. Przy czym nie ma tu większego znaczenia, jaki kalkulator wybierzemy, bo wszystkie działają na podobnej zasadzie. Bazując na określonym algorytmie, generują oferty ubezpieczeń komunikacyjnych różnych towarzystw, ze wskazaniem tych najkorzystniejszych dla nas.

Wyliczenie składki ubezpieczenia komunikacyjnego za pomocą kalkulatora ubezpieczenia OC zajmuje kilka minut. To czas, jaki musimy poświęć, na podanie szeregu danych, na podstawie których kalkulator OC online wyliczy wysokość naszej składki. Podanie fałszywych danych lub niekompletne wypełnienie zeznania spowoduje, że kalkulator wyliczy nam stawkę, która nie zostanie zaakceptowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub poda nam jedynie stawkę orientacyjną. Nawet jeśli jakimś cudem uda nam się zawrzeć umowę na fałszywie podanych danych, to musimy liczyć się z tym, że w przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel zweryfikuje wszelkie dane i kiedy dojdzie do prawdy, to koszt tego oszustwa będzie dla nas bardzo wysoki.

Korzystanie z kalkulatora wiążę się z podawaniem informacji nie tylko o właścicielu samochodu, ale także o samym aucie. Niektóre z wymaganych informacji, z punktu widzenia składki OC wydają się nam bez znaczenia. Bo jakież znaczenie może mieć nasz stan cywilny czy zawód? Jednak wszystkie te zmienne podlegają statystycznemu przeliczeniu i wpływają na wysokość samej stawki. Dla przykładu, jeśli jesteśmy niedoświadczonym, młodym kierowcą to musimy się liczyć z tym, że zapłacimy więcej niż nasz czterdziestoletni czy pięćdziesięcioletni ojciec. Premiowana jest jazda bezszkodowa, a więc im więcej lat z rzędu przejeździmy bez wypadku z naszej winy, tym więcej zaoszczędzimy na wysokości składki.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz