Follow Us

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Wybór idealnego pierścionka zaręczynowego nigdy nie jest prosty. Sen z powiek mężczyznom spędza nie tylko wybór modelu, ale również to, jaki kamień będzie najlepszy dla narzeczonej. Z tego powodu pierścionki zaręczynowe z brylantami cały czas są najpopularniejsze – a przecież to nie jest jedyny wybór, którego można dokonać! Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając idealny kamień do pierścionka na zaręczyny.

Rodzaj i szlif kamienia

Oczywiście, z uwagi na charakter całego wydarzenia najlepiej, aby kamień był szlachetny. Najczęstsze w tym wyborze są po prostu diamenty. Brylanty to nic innego jak diamenty, które oszlifowane zostały szlifem brylantowym. Tym samym rodzajem szlifu mogą być wykończone również inne popularne kamienie, na przykład rubiny czy szmaragdy. Te rodzaje są jednak barwne, dlatego przed ich wyborem musimy stwierdzić, czy chcemy, aby pierścionek był bardziej klasyczny, czy też raczej dopasowany konkretnie do danej kobiety.

Szlif jest o tyle istotny, że zależny często do wielkości kamienia. Z tego powodu wybiera się brylanty – rodzaj szlifu, dzięki któremu są tworzone, pozwala pracować również na mniejszych kamieniach. W szlifie diamentowym znajdziemy wszystkie kamienie występujące w pierścionkach, choć klasycznym przykładem są oczywiście pierścionki zaręczynowe z brylantami takie jak choćby ten. Inne rodzaje szlifów zazwyczaj wykonuje się na kamieniach innych niż brylanty, a wtedy muszą być one nieco większe. Wpływa to więc na cenę ostateczną za pierścionek.

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Jeden czy kilka?

Dotychczas biżuteria zaręczynowa kojarzyła się przede wszystkim z pierścionkami z pojedynczym kamieniem. Teraz wielość modeli pokazuje jasno, że znaleźć można eleganckie, ciekawe wizerunkowo pierścionki, w których jeden kamień główny znajduje się w centrum i jest otoczony wieloma mniejszymi kamyczkami. W ten sposób można połączyć na przykład bardziej nietypowe rubiny czy szmaragdy z niewielkimi brylantami.

W przypadku diamentów za masę typową uznaje się tę mieszczącą się w przedziale od 0,05 ct do 0,15 ct. Większe kamienie są zwykle uznawane za luksusowe. Mniejsze są za małe, aby występować samodzielnie, ale mogą tworzyć ciekawe kompozycje, jeśli wybierzemy pierścionek z kilkoma kamieniami.

Czego unikać podczas wyboru kamienia i pierścionka?

Przede wszystkim nie warto stosować zasady „zastaw się, a postaw się” i brać kredytu tylko po to, aby wybrać pierścionek z możliwie największym kamieniem. Modele z nieco mniejszymi kamieniami są równie piękne, a często mogą mieć swój własny urok – to na nim trzeba polegać, dobierając pierścionek. Lepiej jest zrezygnować z cyrkonii, które sprawiają problem przy obróbce pierścionka, na przykład zwiększaniu albo zmniejszaniu jego obwodu.

Zawsze trzeba kupować pierścionki z brylantami posiadające odpowiedni certyfikat jakości i oryginalności – mowa tutaj przede wszystkim o kamieniu. Jeśli pierścionek nie ma tego certyfikatu albo jest kupowany z niepewnego źródła czy w podejrzanie niskiej cenie, możemy i tak przepłacić i otrzymać produkt nieoryginalny.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz