Follow Us

Kamera na podczerwień

Czasami w telewizji czy w programach naukowych na youtube można zobaczyć bardzo ciekawe filmiki, na których obraz jest zmieniony w wyjątkowy sposób. Zamiast normalnej kolorystyki takich filmików, widzimy osoby i przedmioty w pozornie przypadkowej gamie barw, najczęściej od niebieskiego do czerwonego, ale pojawia się nawet czerń i biel, kiedy na ekranie występują wyjątkowo nagrzane przedmioty. Taki obraz oferuje nam tak zwana kamera termowizyjna.

Promieniowanie podczerwone

Nie jest żadną tajemnicą, że ludzkie oko widzi tylko stosunkowo niewielki wycinek światła, tak zwane światło widzialne. Ta potoczna nazwa nie jest do końca prawidłowa, ponieważ to, jakie światło jest widzialne, zależy od receptora, a do tego nasze oko rejestruje też inne fale światła, ale nie pokazuje ich bezpośrednio. Mniejsza jednak o to. Ważne jest to, skąd biorą się te kolory, a są one graficzną interpretacją natężenia światła podczerwonego.

Nie da się wyobrazić sobie nowego koloru, więc obraz musimy interpretować w kolorach, które już znamy. Kolorami chłodniejszymi, czarnym i niebieskim, oznaczono niską intensywność światła, a kolorami ciepłymi, czerwienią i ostatecznie bielą, oznaczono wysoką intensywność światła. Intensywność promieniowania zależy z kolei od temperatury elementu.

Wszystko, co posiada energię cieplną, w naturalny sposób ja oddaje przez promieniowanie. Zjawisko to jest wykorzystywane w promiennikach podczerwieni, które wykorzystuje się na przykład do suszenia lakierów, ale ogólnie jest to zjawisko pasywne, przez które na przykład musimy wydawać więcej na ogrzewanie domu. Kamera termowizyjna jest w stanie zarejestrować takie promieniowanie.

Po co nam kamera termowizyjna? 

Kamery na podczerwień maja wiele zastosowań. Dobrym przykładem jest mierzenie temperatury bez fizycznego zbliżania się do elementu. Wystarczy zobaczyć, jak mocno świeci. Inne zastosowanie to wychwytywanie elementu niepasującego do otoczenia, chociażby gorącego człowieka w otoczeniu zimnych ścian chronionego obiektu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz