Kiedy pobieranie plików z Internetu jest legalne?

wpis w: Informacje | 0

Kiedy pobieranie plików z Internetu jest legalne?Nie wszystkie utwory muzyczne, filmy i programy komputerowe, które możemy pobrać w Internecie są nielegalne.

Kiedy możemy pobierać je legalnie?

Ustawa o prawie autorskim

Artykuł 23 tej ustawy mówi, że każda osoba może nieodpłatnie skorzystać z utworu, który został rozpowszechniony. Przepis ten dotyczy audio- i e-booków, zdjęć, artykułów, filmów, piosenek i filmów. Nie ma on zastosowania w odniesieniu do aplikacji na smartfony i programów komputerowych. Możemy pobierać i wykorzystywać pliki na smartfona lub komputer nawet wtedy, kiedy są one rozpowszechniane w sposób nielegalny.

Nie można udostępniać

Utworów, które znajdziemy w sieci nie możemy udostępniać innym internatom. Dopuszczalne jest pobieranie ich, ale nie udostępnianie innym. Osoby te są ścigane i karane. Nakładane kary mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Są jednak pewne wyjątki.

Filmy i muzyka dla rodziny

Pliki, które są kopią posiadanych przez nas filmów czy płyt z muzyką możemy za pośrednictwem Internetu (dyski internetowe, e-mail, fora, serwisy społecznościowe) przekazać wyłącznie członkom rodziny lub osobom dobrze nam znanym. Jeżeli jednak nie chcemy mieć kłopotów, nie umieszczajmy tych plików w miejscach publicznie dostępnych.

Zakładaj hasło udostępniając w sieci

Do udostępniania pobranych filmów i utworów muzycznych może dojść nawet bez naszej wiedzy. Tak zwane „torrenty” są tak skonfigurowane, że domyślnie rozpowszechniają nasze zasoby w sieci. Dlatego też za każdym razem korzystając z aplikacji powinniśmy zmieniać ustawienia. Z kolei korzystając z wirtualnych dysków zmieniajmy ustawienia, aby nie były one dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika serwisu.

Gry i programy komputerowe

Pliki te są chronione w sposób szczególny. Nie ma do nich odniesienia artykuł 23 ustawy o prawie autorskim. W sieci możemy pobierać programy freeware, shareware (działają bezpłatnie przez określony czas, później trzeba go odinstalować lub zapłacić) i adware. Te stanie udostępniane są za darmo, ale wyświetlają reklamy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz