Follow Us

Komunikacja w sieci: emotikona

Komunikacja w sieci: emotikona

Komunikacja w sieci: emotikonaKiedy rozmawiamy o Internecie najczęściej podkreślamy jego rolę w komunikowaniu się. Prowadzenie bezpośrednich konwersacji umożliwiają dzisiaj odpowiednie programy. To cecha, która odróżnia komunikatory internetowe od e-maili.

Mówiąc o programach do komunikowania się, nie zapominajmy o emotikonach. Korzystanie z komunikatorów bez posługiwania się emotikonem jest dla wielu osób niewyobrażalne. Jaka jest ich historia? Czym one są?

Co to są emotikony?

Są to znaki, które fachowa określa się jako ideogramy, które złożone są z sekwencji znaków typograficznych. Dzięki nim możemy wyrazić swoje emocje i nastrój. Na chwilę obecność z emotikonami obrazkowymi możemy zetknąć się w wielu programach.

Jak zaczęła się ich historia?

Wbrew pozorom historia emotikonów jest stosunkowo długa. Po raz pierwszy znaku „:-) użyto już w roku 1982. Pomysł tego rodzaju znaków nie narodził się jednak w latach 80. XX wieku. Zostały one zapoczątkowane w roku 1881, a więc niemal sto lat wcześniej. Pierwsze emotikony służyły jedynie do wyrażania emocji. Obecnie spotkamy także emotikony graficzne przedstawiające także czynności i bardzo różne przedmioty. Najczęściej znaczki te wykorzystują ludzi młodzi. Ich symbolika jest im znana bardzo dokładnie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w świecie emotikonów coraz lepiej radzą sobie także osoby w wieku 18+.

Pochodzenie nazwy

Słowo „emotikon” jest wynikiem połączenia dwóch słów z języka angielskiego: „emotion” i „icon”. Pamiętajmy, że poprawne jest używanie nie tylko formy żeńskiej, ale także męskiej. Nie popełnimy błędu mówiąc emotikona albo emotikon.

Emotikony stały się obowiązkowym dodatkiem do internetowych pogaduszek. Prowadząc konwersację przez Internet nie widzimy wzajemnie swoich twarzy i malujących się na niej emocji, nie słyszymy barwy swojego głosu. Dzięki emotikonom możemy odczytać emocje, które towarzyszą rozmowie. Nic więc dziwnego, że niemal wszyscy, którzy komunikują się z innymi osobami korzystając z internetowych komunikatorów korzystają z emotikonów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz