Follow Us

Korzyści dla całej gospodarki

Korzyści dla całej gospodarki

Korzyści dla całej gospodarkiRóżne fundusze mają bardzo różną politykę, mentalność i sposób działania. Polityka inwestycyjna zmienia się oczywiście w zależności od warunków na globalnych rynkach, ale najlepsze fundusze inwestycyjne da się poznać właśnie po tym, że są bardzo stabilne i rzadko kiedy ulegają trendom lub chwilowym emocjonalnym zmianom kursu.

Wystarczy rzut oka na notowania funduszy, aby szybko oddzielić od siebie te, które są warte polecenia od tych, które notorycznie notują coraz słabsze wyniki. Kluczowe przy analizowaniu takich publikacji jest jednak sprawdzenie w pierwszej kolejności, na czyje zamówienie dany ranking został przygotowany. Nie brakuje bowiem mniejszych i większych firm analitycznych, które są bezpośrednio lub pośrednio finansowane przez poszczególne fundusze i w ich publikacjach należy często doszukiwać się chociażby metodologii, które będzie wskazywała na wybór takich wskaźników rynkowych, aby wywindować określony fundusz kosztem innych podmiotów rynkowych. Sprawdzenie, kto zamawiał dane badanie lub gdzie zostało ono najpierw opublikowane, pozwala na przekonanie się, czy przypadkiem ranking ten nie jest przemyślaną marketingową manipulacją.

Porównanie funduszy

indeksDrugi aspekt, o którym koniecznie pamiętać trzeba przy wybieraniu poszczególnych funduszy i ich porównywaniu, to naturalnie wyniki historyczne i umieszczenie aktualnej pozycji funduszu w jakimś kontekście historycznym. To kluczowe, aby sprawdzić, jak dana firma radziła sobie także w okresie recesji i kryzysu finansowego – jeśli jej notowania w tym trudnym okresie szybko spadały, to najpewniej jest to symptom niezbyt profesjonalnego zarządzania firmą w trudnych momentach. Po drugiej stronie znajdują się oczywiście fundusze, które nawet w okresie recesji były w stanie utrzymać swoją wysoką pozycję rynkową i dystans nad konkurentami. Jeśli analizując pięć lat wstecz wyniki danego funduszu widzimy, że jego wynikami nie kierują przypadek ani wahania nastrojów rynkowych, możemy mieć pewność, że jest on zarządzany, zorganizowany i prowadzony według wszystkich najnowszych opracowanych standardów.

Wybór funduszy

Nie jest jednak łatwo wybrać fundusz inwestycyjny, któremu chcemy powierzyć większość swojego kapitału czy wszystkie oszczędności zgromadzone przez rodzinę w ciągu wielu lat. Oprócz notowań i rankingów, które mają jednak charakter dość ogólnikowy, warto zawsze dokładnie porównać ofertę poszczególnych podmiotów. Istnieje tak wiele różnych funduszy o innym zakresie działania, gwarantowanym zysku czy parametrach wycofywania swojego kapitału bez utraty zysków, że tylko dokładne przyjrzenie się tym detalom może uchronić przed związaniem się umową z nieodpowiednim funduszem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz