Follow Us

Kredyt mieszkaniowy – na jakich zasadach się go udziela?

Kredyt mieszkaniowy – na jakich zasadach się go udziela?Zakup mieszkania nie jest wcale łatwy – przede wszystkim z uwagi na koszty, jakie się z tym wiążą. Dawno już minęły czasy, kiedy banki użyczały funduszy pokrywających cały koszt mieszkania czy domu – w tej chwili wymagane jest posiadanie wkładu własnego o określonej wysokości, więc lepiej jest od razu zacząć oszczędzać, zamiast ze zdziwieniem dowiadywać się o tym, kiedy już jakieś mieszkanie wpadnie nam w oko. To tylko jedna z zasad, jakimi kierują się banki, udzielając podobnych kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Kredyt nie tylko na mieszkanie

Ogólnie mówiąc, kredyt hipoteczny udzielany jest przy zabezpieczeniu hipoteki domu czy innego lokalu. Co za tym idzie, banki udzielają go nie tylko na zakup mieszkania, ale także na przykład na budowę domu, albo nawet zakup lokalu użytkowego. Można nawet wykorzystać kredyt, żeby kupić działkę, na której później postawi się dom, chociaż w tym przypadku nie wszystkie banki udzielą pożyczki. Najczęściej jednak jest to kredyt mieszkaniowy – a zatem finansowany jest z niego zakup lokalu mieszkalnego, albo z rynku wtórnego, albo pierwotnego. Można nawet kupić mieszkanie w blokach, które dopiero powstaną, jeśli cała inwestycja jest zatwierdzona.

Zasady udzielania kredytu

Jest kilka warunków, jakie trzeba spełniać, by otrzymać podobny kredyt. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiednich zarobków i historii kredytowej. Nie może nad nami ciążyć żaden wysoki kredyt, albo nie może pożyczki na mieszkanie otrzymać ktoś, kto miał problemy ze spłatą jakiegoś zobowiązania – choćby drobnego. Liczy się również oczywiście rodzaj umowy, na jakiej się pracuje i staż w danej firmie. Niekoniecznie trzeba mieć umowę o pracę, jednak wówczas warto mieć długi staż pracy – co najmniej rok, a najlepiej 2 lata. Wtedy wiadomo, że praca jest stabilna i można realnie ocenić osiągane zarobki. Oczywiście, lepiej żeby ubiegała się o kredyt para – wówczas wszystkie te parametry się łączą i łatwiej o duże zobowiązanie pieniężne w wybranym banku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz