Follow Us

Kupić czy wynająć magazyn?

Kupić czy wynająć magazyn?

Kupić czy wynająć magazyn?Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa rośnie zapotrzebowanie na posiadanie własnej powierzchni magazynowej, która pozwoli na przechowywanie nadmiaru produktów i zwiększenie sprzedaży. Stajemy wtedy przed dylematem czy korzystniejszy będzie wynajem magazynów czy może ich kupno lub budowa.

Większość przedsiębiorców uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie własnej powierzchni magazynowej. Oznacza to brak comiesięcznych kosztów, które trzeba ponosić w przypadku wynajmu. Należy jednak pamiętać, że zakup powierzchni nie oznacza, że kosztów nie ma w ogóle. Przede wszystkim to na nas spoczywa obowiązek dbania o budynek czy samą przestrzeń. Będziemy zmuszeni ponosić wszelkie koszty ewentualnych remontów, a także całości infrastruktury i mediów. W większości wypadków będziemy też musieli na własną rękę wyposażyć magazyn, czyli zakupić nie tylko niezbędne maszyny ale też półki, stojaki i wyposażenie niezbędne dla pracowników. Dodatkową wadą posiadania magazynu jest to, że niestety jesteśmy na niego skazani na dobre i na złe. Wynajem magazynów choć w dłuższej perspektywie kosztowniejszy pozwala nam na elastyczność w przypadku, kiedy koniunktura na rynku jest dla nas na tyle niekorzystna, że nie stać nas na utrzymanie powierzchni magazynowej. W takim wypadku po prostu wypowiadamy umowę najmu, ponosząc niewielkie finansowe konsekwencje z tego tytułu. Jeśli zaś magazyn jest naszą własnością sprawa nie jest już taka prosta. Kiedy bowiem przestaje nas być stać na utrzymanie dodatkowej powierzchni i zmuszeni jesteśmy szukać oszczędności musimy magazyn albo sprzedać lub znaleźć kogoś kto od nas go wynajmie.

Więcej na https://www.warehouses.pl/pl/

Prócz zakupu lub wynajmu istnieje też możliwość zbudowania magazynu od podstaw. Rozwiązanie to ma wszystkie wady zakupu magazynu ale też wszystkie jego zalety w rozumieniu oszczędności finansowej. Wiąże się jednak z dwoma warunkami. Przede wszystkim musimy posiadać kapitał, który będziemy w stanie przeznaczyć na budowę i który możemy zamrozić na kilkanaście lat bo tyle trwać będzie zwrot nakładów. Po drugie potrzebujemy czasu, gdyż samo uzyskanie pozwolenia na budowę to czas oczekiwania do 18 miesięcy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz