Follow Us

Leasing na samochód a rodzaje zabezpieczeń

Leasing na samochód a rodzaje zabezpieczeń

Gdy interesuje nas kredyt na samochód, zwykle liczymy się z tym, że udzielający nam go podmiot będzie zainteresowany dodatkowym zabezpieczeniem. Jak jednak sytuacja przedstawia się wtedy, gdy w grę wchodzi leasing na samochód?

Jedna umowa, różne praktyki

Bardzo często umowa leasingowa nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Za takie uważany jest jej przedmiot i każda ze stron godzi się na takie rozwiązanie doceniając jego atrakcyjność. Bywa jednak i tak, że wartość pojazdu nie jest na tyle duża, aby uczynić leasing opłacalnym. Konieczność dodatkowego zabezpieczenia pojawia się także wtedy, gdy leasingiem interesuje się relatywnie nowa firma. Jest ona atrakcyjnym klientem, nie ma jednak pewności, że utrzyma się na rynku, a tym samym – że będzie w stanie uporać się z nałożonymi na siebie zobowiązaniami. W takim przypadku firma świadcząca usługi leasingowe może zaproponować jedno z kilku rozwiązań.

Leasing na samochód a rodzaje zabezpieczeń

A może tak coś w zamian?

Gdy zastanawiamy się nad mniej typowymi sposobami, za pomocą których może zostać zabezpieczony leasing samochodowy, zwykle w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśli weksel. Jeszcze nie tak dawno ta dość kontrowersyjna metoda była przecież stosowana dość powszechnie. Na szczęście, dziś większość podmiotów rezygnuje już z takiej praktyki. Bardzo często okazuje się zresztą, że weksel jako zabezpieczenie skutecznie odstrasza klientów. Firm leasingowych jest na rynku na tyle dużo, że zależność ta musi być brana przez nie pod uwagę.

Jeśli więc samochód jest na tyle nietypowy, że firma obawia się problemów z jego ewentualnym spieniężeniem, może pojawić się propozycja przekazania w formie zabezpieczenia dodatkowego środka trwałego. Przeważnie jest to inny pojazd będący w posiadaniu podmiotu starającego się o leasing.

Inne formy zabezpieczenia

Bardziej elastyczne firmy leasingowe świadczą swoje usługi również tym podmiotom, które dopiero debiutują na rynku. Te jednak muszą w pewien symboliczny sposób udowodnić swoją wiarygodność. Może więc okazać, że zabezpieczeniem będzie poręczenie ze strony innego podmiotu, obecnego na rynku już od pewnego czasu i cieszącego się opinią firmy naprawdę solidnej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz