Na co możemy uzyskać dotacje dla firm?

wpis w: Bez kategorii | 0

Na co możemy uzyskać dotacje dla firm?To kto otrzyma dofinansowanie dla firmy w ramach dotacji nie jest przypadkowe. Promowane są nowatorskie i innowacyjne rozwiązania, które poprawią konkurencyjność danej formy oraz dobrze wpiszą się w krajowe lub regionalne potrzeby i specjalizacje.

Niektóre inwestycje mają z założenia większe szanse na uzyskanie dotacji niż inne, promowane są projekty, firmy i inwestycje z konkretnych obszarów.

Warto wiedzieć

Jednym z tych obszarów jest możliwe dofinansowanie dla firm na prowadzenie działalności badawczej i rozwojowej (b+r) oraz wdrażanie innowacji dzięki wynikom tych badań. Nie musi się to odbywać w obrębie jednej organizacji czy projektu. Wdrażanie innowacji jak najbardziej może być realizowane w ramach współpracy przedsiębiorców z placówkami naukowymi. Kolejnym obszarem, który może być preferowany w rozdzielaniu unijnych funduszy jest rozwój działalności firmy. Fundusze te nie muszą być koniecznie przeznaczone na innowacje, wystarczy jeśli pozwalają rozszerzyć produkcje lub zakres usług co wpłynie pozytywnie na konkurencyjność firmy na rynku. Co prawda trudno o bezzwrotne dofinansowanie na rozwój firmy ale w ramach środków unijnych można uzyskać pożyczkę znacznie łatwiej i na korzystniejszych warunkach spłaty niż komercyjny kredyt.

Dofinansowanie a kredyt?

Jeśli z kolei przedsiębiorca planuje jednak zaciągnięcie kredytu dzięki Funduszom Unijnym może uzyskać poręczenie (gwarancję spłaty) dla banku. Oddzielnym działem, na który można z powodzeniem ubiegać się o dofinansowanie dla firm jest informatyzacja. Obszar ten obejmuje zarówno takie rozwiązania jak np. portale e-usług czy też handel internetowy oraz różne rozwiązania informatyczne – systemy łączące firmę z partnerami bądź rozwijające systemy w ramach przedsiębiorstwa, np. wspierające zarządzanie czy budowanie relacji z klientami. Szczególnie promowane są także rozwiązania ekologiczne. Możliwości jest w tym obszarze bardzo dużo, zwykle fundusze pozyskuje się na modernizację infrastruktury czy linii produkcyjnych oraz budowanie źródeł energii odnawialnej.

Sprawdź również http://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz