Follow Us

Najpopularniejsze rodzaje paneli słonecznych

Najpopularniejsze rodzaje paneli słonecznychOsoby, które zaczynają interesować się tak samą fotowoltaiką, jak i konkretnymi rozwiązaniami z nią związanymi, szybko dostrzegają, że mają do czynienia z zagadnieniem znacznie bardziej złożonym niż początkowo mogłoby się to wydawać. Doskonale widać to na przykładzie paneli słonecznych (zobacz tutaj), choć bowiem jawią się nam one jako monolit, w rzeczywistości wcale nim nie są. Z jakimi zatem ich rodzajami najczęściej mamy do czynienia?

Panele monokrystaliczne

Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że tworzone są przez ogniwa, które powstały z ciągnienia jednego kryształu. Nie należą do rozwiązań tanich, cieszą się jednak dużą popularnością, ich sprawność jest bowiem najwyższa spośród wszystkich paneli tego rodzaju. Relatywnie łatwo można je zresztą rozpoznać. Ich kształt przypomina nieco okrojone koło, bardzo często też charakteryzuje je czarny kolor.

Panele polikrystaliczne

Ich sprawność nie jest tak wysoka, jak ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych, jednak to one cieszą się opinią najpopularniejszego z dostępnych obecnie na rynku produktów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Spadek mocy w porównaniu z panelami monokrystalicznymi nie jest wcale duży, mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniem bardzo atrakcyjnym cenowo. Tym razem ogniwa paneli wytwarza się nie z jednego, ale z wielu kryształów krzemu, co sprawia, że posiadają one charakterystyczny kształt kwadratu i strukturę, która przypomina nieco stal stopową.

Panele słoneczne zbudowane z krzemu amorficznego

Tym razem mamy do czynienia z panelami, w których ogniwa powstały dzięki krzemowi niewykrystalizowanemu. Nie mają one zbyt wysokiej sprawności, jednak jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na niskiej cenie tego rodzaju rozwiązania.

Bez względu na to, na jaki typ paneli się zdecydujemy, warto przeanalizować swoją decyzje i skorzystać z porady profesjonalistów. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas, a jednocześnie da większą pewność tego, że nie będziemy musieli żałować podjętej decyzji, same panele zaś będą nam służyć przez lata.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz