Follow Us

Pizza tuczy – fakt czy mit?

Pizza uchodzi za danie typu fast food – tak przynajmniej uważa zdecydowana ilość osób. A tymczasem sprawa wygląda nieco inaczej. Dlaczego? Otóż tak zwane „szybkie dania” są znane nie tylko z niemal błyskawicznego czasu przygotowywania, ale także z pokaźnej liczby kalorii. Jeśli chodzi o pizzę to trudno mówić o tych cechach charakterystycznych. Po pierwsze – ten włoski placek wymaga solidnego nakładu czasu (w niektórych przypadkach ciasto może rosnąć nawet kilkanaście godzin). Po drugie – ilość kalorii w pizzy może być bardzo zróżnicowana. Zatem kaloryczność tego włoskiego dania to fakt czy mit?

Ciasto

Najmniej tuczącym składnikiem pizzy jest samo ciasto – wszak to tylko mąka, drożdże, woda i ewentualnie dwie łyżeczki oliwy z oliwek. Według dietetyków najmniej kaloryczne jest ciasto cienkie, które tak naprawdę stanowi pierwowzór włoskiego dania. Znacznie bardziej tuczący jest amerykański wynalazek, czyli pizza na grubym cieście (dlatego też osoby dbające o linię powinny z niego zrezygnować). Dodatkowym sposobem na obniżenie kaloryczności dania jest zastąpienie mąki pszennej mąką kukurydzianą, razową lub bezglutenową, z której także wychodzi doskonała pizza. Warszawa zaprasza smakoszy na placki włoskie przyrządzane z różnych typów mąki.

 

Dodatki

Pizza tuczy - fakt czy mit?O kaloryczności włoskiego placka w dużej mierze decydują dodatki. Jeżeli ograniczymy się do tych podstawowych – w postaci pomidorów, sera mozzarella, bazylii i niewielkiej ilości oliwy z oliwek – to na pewno pizza nie będzie bardzo kaloryczna. Natomiast zbyt duża ilość mięsa (zwłaszcza tego tłustego), sosów na bazie majonezu czy żółtego sera może w znaczący sposób podnieść kaloryczność dania. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowitą rezygnację z ulubionych smaków – czasami po prostu wystarczy wziąć mniej dodatków lub zastąpić je bardziej zdrowymi. I tak pozostanie to doskonała pizza. Białystok zaprasza do pizzerii, w których można spróbować placków w bardzo zróżnicowanych smakach.

Pizza to niewątpliwie jedno z najbardziej ulubionych dań na świecie. I wbrew pozorom – nie należy ona do potraw charakteryzujących się bardzo dużą kalorycznością. Jedna porcja tego doskonałego dania na pewno nikomu nie zaszkodzi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz