Follow Us

Plik produktowy – co to takiego?

Plik produktowy – co to takiego?

Początkowo mianem pliku produktowego określano jedynie plik zawierający zestawione informacje o produktach. Obecnie termin ten jest używany znacznie szerzej i obejmuje również te pliki, w których zawarte są dane o usługach, artykułach czy też o ofertach.

Plik produktowy - co to takiego?Plik produktowy może być eksportowany z programu, strony internetowej, aplikacji, a nawet być utworzony ręcznie. Zwykle nadaje mu się formaty XML, CSV lub JSON, jednak można skorzystać również z innych formatów.

Głównym celem stosowania plików produktowych jest wymiana danych pomiędzy różnego typu programami w sposób, który umożliwi automatyzację pracy. Pozwala to bardzo łatwo uniknąć konieczności tworzenie dedykowanych API w celu udostępnienia informacji innym podmiotom. Co ważne, rozwiązanie to pozwala ograniczyć dostęp innych podmiotów jedynie do wybranych informacji. Dzięki temu, iż plik produktowy posiada postać pliku tekstowego, można go bez przeszkód odczytywać na różnego typu platformach systemowych.

Większość wygenerowanych plików produktowych jest cacho’wana, co sprawia, że dostęp do danych jest jeszcze szybszy – jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dużych zbiorów informacji. Dostęp do źródeł zwykle odbywa się przy pomocy protokołu HTTP, w którym nadawca wskazuje odbiorcy adres URL pliku, a odbiorca pobiera go automatycznie i przetwarza go na należącej do niego witrynie.

Dawniej zainteresowanie plikami produktowymi było znacznie niższe. Obecnie wzrosło ono znacząco ze względu na działania marketingowe, które mogą być prowadzone za ich pośrednictwem. Reklamodawcy uzyskali bowiem szansę dostarczania danych o swoich produktach do sieci afiliacyjnych, dzięki którym ich wydawcy pozyskują nowych klientów. Mianem wydawców określa się tutaj wszelkiego rodzaju porównywarki cen, firmy zajmujące się remarketingiem czy też blogi tematyczne – mówiąc prościej, wszystkie miejsca, w których promocja danego produktu lub usługi może przynieść wymierne korzyści dla reklamodawcy i tym samym poprawić sprzedaż oferowanych przez niego towarów.

Zobacz również: http://feedink.com/pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz