Follow Us

Pożyczka leasingowa a kredyt samochodowy

Pożyczka leasingowa a kredyt samochodowy

O pożyczce samochodowej mówi się coraz więcej i nie dzieje się tak bez przyczyny. To wygodne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety wynikające z posiadania umowy leasingowej i kredytu samochodowego. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.

Pożyczka leasingowa a kredyt

Leasingowa pożyczka na samochód często jest porównywana do kredytu samochodowego i nie dzieje się tak przez przypadek. Traktowana jest jak kredyt zarówno z finansowego, jak i z podatkowego punktu widzenia. W praktyce oznacza to, że samochód finansowany w ten sposób staje się własnością pożyczkobiorcy, choć to firma leasingowa jest tą, która oferuje tego rodzaju rozwiązanie. Oczywiście, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami prawnymi. Amortyzacja samochodu jest dokonywana przez pożyczkobiorcę, on też jest podmiotem odliczającym VAT. Tu warto zresztą poczynić pewną uwagę, o ile bowiem amortyzacja może być dokonana jednorazowo albo rozłożona na raty, o tyle odliczenie VAT musi być jednorazowe.

Leasingowa pożyczka samochodowa jest też rozwiązaniem zbliżonym do kredytu wówczas, gdy mamy do czynienia ze sposobem wliczania miesięcznych rat. Także w tym wypadku kosztem podatkowym jest nie cała rata, ale jej część odsetkowa. Co ważne, do raty takiej pożyczki nie jest doliczany podatek VAT. Wartość miesięcznych należności jest zatem niższa. Niestety, korzystanie z takiego rozwiązania ma także wadę doskonale znaną osobom decydującym się na kredyt bankowy. Obniża zdolność kredytową firmy, podczas gdy leasing nie wywiera na nią wpływu.

Dla kogo pożyczka leasingowa?

O samochodową pożyczkę leasingową może starać się każda firma. Nie da się jednak ukryć, że jedynie w pewnych okolicznościach będzie to rozwiązanie znacznie bardziej atrakcyjne niż leasing operacyjny. Dzieje się tak choćby w przypadku firm starających się o dotacje unijne, a także tych, które nie są płatnikami podatku VAT. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby i inne podmioty zainteresowały się tym rozwiązaniem bez względu na ich staż rynkowy oraz wielkość posiadanej floty.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz