Follow Us

Przecinarki i ich podział

Jeśli chcemy szybko i skutecznie przeciąć daną powierzchnię, musimy w tym celu wykorzystać odpowiednią przecinarkę. Te różnią się pod względem zasilania i oczywiście przeznaczenia.

Zasilanie

Na rynku znajdziemy między innymi przecinarki ręczne. Te służą nie tyle do przecinania danych powierzchni ile do nacinania jej, gdzie potem za pomocą narzędzi ręcznych dokonujemy wycięcia. Tego typu przecinarki stosuję się najczęściej do płytek ceramicznych. Na rynku znajdziemy też przecinarki napędzane za pomocą silnika spalinowego lub przy wykorzystaniu elektryczności. Przecinarki spalinowe nie wymagają podłączenia do prądu, co umożliwia używanie ich także poza warsztatem choćby na placu budowy. Z kolei przecinarki napędzane silnikiem elektrycznym lub za pośrednictwem prądu nie emitują takiej ilości zanieczyszczeń. Sam wybór zależy tuta w dużej mierze od tego, jakie są nasze potrzeby i gdzie wykorzystywać będziemy przecinarkę.

Przecinarki i ich podział

Materiał

Wyróżniamy przede wszystkim przecinarki uniwersalne. Są one przeznaczone do każdego rodzaju materiałów, jednak nie mogą one być zbyt twarde. Mamy też przecinarki dedykowane, które zostały zaprojektowane do konkretnego materiału. Są to między innymi przecinarki do betonu. To przecinarki o dużej mocy, które pozwalają na cięcie dużych betonowych bloków. Z kolei przecinarki do metalu są najczęściej wyposażone w stelaż, który stabilizuje je podczas pracy. Charakteryzują się one bardzo dużą precyzją cięcia. Z kolei przecinarki do glazury jak sama nazwa wskazuje, służą do wycinania w nich zaokrąglonych kształtów, a także do cięcia prostego i po skosie. Na rynku możemy też znaleźć przecinarki do rur oraz do styropianu. Te pierwsze są zazwyczaj zasilane ręcznie. W przypadku przecinarek do styropianu są one zasilane prądem elektrycznym. Wykorzystując je, uzyskamy gładką i równą krawędź cięcia, zmniejszymy też ilość zabrudzeń powstałych podczas pracy. Jak widać, wszystko zależy tutaj od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości, a także tego, z jakim materiałem będziemy pracować.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz