Follow Us

Różne oczekiwania inwestorów

Różne oczekiwania inwestorów

Różne oczekiwania inwestorówNaturalnie nie wszyscy gracze na rynku chcą takiego funduszu, który gra odważnie i dynamicznie – są bowiem i tacy inwestorzy, którzy chętnie wezmą na siebie dodatkowe ryzyko, ale wolą grać raczej w sektorach dynamicznie zmieniających się, innowacyjnych i perspektywicznych.

W nich jednak perspektywa szybkiego i dużego zysku jest równie możliwa do spełnienia, jak perspektywa niespodziewanego zastoju czy nawet korekty notowań w dół. Dla pierwszych najlepsze rozwiązania to nie tylko rynek akcji i udziałów w spółkach giełdowych. To coraz częściej instrumenty pochodne, które jednak wybierają przede wszystkim młode i ambitne fundusze inwestycyjne (porównanie). Tak niesprawdzone i dopiero raczkujące rozwiązania jak kontrakty krótkoterminowe CFD, rynki walutowe forex oraz opcje binarne, nie są w stanie znaleźć uznania w oczach analityków takich firm jak Legg Mason, dla których najważniejsze są twarde dane finansowe, ekonomiczne i statystyczne spływające nie tylko od samej firmy – te dane mogą być bowiem właściwie poprawiane przez tzw. kreatywne księgowanie. 

Satysfakcja klientów

Skutecznym sposobem na budowanie swojej renomy na rynku funduszy, ale także na usatysfakcjonowanie swoich klientów, jest znalezienie złotego środka pomiędzy instrumentami dającymi zyski a tymi, które nie przynoszą zbędnego ryzyka. Najczęstszym i najpopularniejszym rozróżnieniem, które działa na wyobraźnię większość klientów funduszy jest podział na akcje i obligacje. Pierwsze teoretycznie powalają zarabiać szybciej i więcej, ale niosą ze sobą również większe ryzyko, gdyż przewidywanie długofalowe notowań giełdowych jest nie tyle trudne, co prawie niemożliwe – o czym przekonali się gracze giełdowi w okresie wielkiej recesji. Drugie natomiast, bardzo chętnie proponowane obecnie przez wszystkie fundusze inwestycyjne obligacje, zwyczajowo kojarzone były z absolutnie pewnymi papierami wartościowymi. Te emitowane przez poszczególne banki centralne różnych krajów papiery dłużne spędzają w portfelu inwestycyjnym od trzech do nawet dziesięciu lat a po tym czasie gospodarka danego kraju musi je wszystkie skupić od inwestorów, wypłacając im przy tym wcześniej ustalony zysk.

Kontrola inwestycji

W rzeczywistości jednak ostatnie lata udowodniły, że możliwe jest znalezienie w przypadku funduszu zarówno takich spółek, które są absolutnie stabilne i godne zaufania, podobnie jak były w obiegu rynkowym obligacje, które tak jak te greckie, zostały szybko przez analityków uznane za śmieciowe. Dlatego nie ma jednego scenariusza na skuteczne pomnażanie oszczędności swoich uczestników. Najważniejsze jest w tym wypadku trzymanie ręki na pulsie, kontrolowanie wskaźników rynkowych i nie podejmowanie pochopnych decyzji w atmosferze paniki lub unikanie trendów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz