Follow Us

Rynek mieszkaniowy w Warszawie – najważniejsze informacje

Rynek mieszkaniowy w Warszawie – najważniejsze informacje

Rynek mieszkaniowy w Warszawie – najważniejsze informacje

Mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym są najdroższe w Polsce. A sam potencjał mieszkaniowy w stolicy uznawany jest za największy w Polsce. Jednocześnie to w Warszawie istnieją największa rozpiętość między cenami.

Mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie kosztują od niespełna pięciu tysięcy złotych w peryferyjnych lokalizacjach do dwudziestu tysięcy za metr kwadratowy.

Cena

Wedle danych Narodowego Banku Polskiego za rok 2016 średnia cena mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym oscyluję wokół prawie ośmiu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że mimo zastoju gospodarczego i lekkiego załamania rynku mieszkaniowego w latach 2013-2015, ceny za metr kwadratowy w stolicy nieustannie rosną. Wpływ na ten stan rzeczy ma nieustannie rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie. Mamy tu do czynienia z pozytywną korelacją z migracją do stolicy, zwłaszcza z województw podlaskiego, warmińsko – mazurskiego oraz świętokrzyskiego. Efektem w stolicy nieustannie dobrze sprzedają się mieszkania pod wynajem, które następnie zasiedlane są przez nowych mieszkańców stolicy.

Mediana zarobków i stosunkowa łatwość znalezienia pracy w stolicy tylko podwyższa ceny za metr kwadratowy mieszkania. Efektem już dziś ceny mieszkań w Warszawie są nawet o półtora tysiąca wyższe niż w innych metropoliach Polski. Przewyższają ceny, które zastaniemy w Gdańsku, Krakowie, a nawet Poznaniu czy dynamicznie rozwijającym się Wrocławiu. W porównaniu do miast wyludniających się takich jak Łódź czy Bytom, ceny mieszkań są wyższe nawet o połowę.

Jednocześnie cały czas utrzymuje się trend wysokiego popytu na mieszkania małe i kawalerki

Największą popularnością niezmiennie cieszą się lokale o powierzchni do pięćdziesięciu pięciu metrów kwadratowych. Wynika to ze średniej zdolności kredytowej, potencjalnych nabywców lokali. Takich mieszkań wśród wszystkich, znajdujących się w sprzedaży jest w stolicy aż dwadzieścia pięć procent. Nieco mniejszą popularnością cieszą się lokale o powierzchni do czterdziestu oraz do trzydziestu metrów kwadratowych. Z tym że gro tego typu mieszkań, kupowana jest z przeznaczeniem pod wynajem. Najmniejszą popularnością cieszą się oczywiście mieszkania największe powyżej stu i stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Nie jest to jednak jakaś szczególna cecha stolicy. Mieszkania o dużej powierzchni stanowią w całym kraju najmniejszy procent wszystkich sprzedawanych lokali. Powodem jest tu znowu brak zdolności kredytowych i stosunkowo niska liczebnie klasa wyższa. Wyjątkowa nadreprezentacja tego typu mieszkań to nowe inwestycje w Wilanowie oraz na Woli (19.Dzielnica) czy w Śródmieściu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz