Follow Us

Skąd wzięła się pizza?

Skąd wzięła się pizza?

Kuchnia włoska jest popularna na całym świecie. Również w Polsce chętnie stawiamy na wywodzące się z niej dania. Potrawą niezwykle popularną, która jest typowo włoskim daniem, jest pizza. Polacy chętnie jedzą pizzę zarówno w restauracjach, jak i we własnych domach. O popularności pizzy świadczy ogromna liczba pizzerii w naszym kraju. Aby znaleźć te znajdujące się chociażby w Katowicach, wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „pizza Katowice”. Tym razem dla miłośników pizzy przygotowaliśmy krótki artykuł poświęcony jej historii.

Pizza pojawiła się jako posiłek biedoty. Z czasem jednak trafiła na królewskie stoły. Ciekawostką jest fakt, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Skąd wzięła się pizza?

Pierwszy raz

Przyjmuje się, że pierwszy raz przygotowano pizzę około X wieku w miejscowości Geata położonej między Rzymem a Neapolem. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę to Grekom zawdzięczamy pomysł na to, że kawałek wypieku można czymś posmarować i zjeść ze smakiem. Do swojego wypieku Grecy wkładali wszystko to, co aktualnie mieli pod ręką. Już w XVI wieku w Neapolu na płaski chleb kładziono zioła, ser, czasami ryby. Całość skrapiano oliwą. Warto jednocześnie podkreślić, że przez bardzo długi czas pomidory na pizzy nie będą się pojawiać. Wszystko dlatego, że były po prostu nieznane w tej części świata. Pomidory pojawiły się w Europie za sprawą Kolumba.

Królewskie danie

W roku 1889 przygotowano wypiek, którym ugoszczono Małgorzatę Sabaudzką. Była to pizza w takiej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj. Na cieście posmarowanym oliwą pojawiły się pomidory, mozzarella, a także bazylia. Piekarz postawił na barwy narodowe Włoch, uzyskując naprawdę świetny efekt. Autorem tego wyjątkowego wypieku był Raffaele Esposito. Na cześć słynnej królowej do dzisiaj serwuje się pizzę margheritę. Warto dodać, że została ona zastrzeżona i dzisiaj pod tą nazwą można serwować pizzę przygotowaną ze ściśle określonych składników o określonym pochodzeniu.

Pizza to bez wątpienia danie, które warto polubić. Pełna aromatów zachwyci każdego, kto lubi naprawdę dobrą kuchnię.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz