Follow Us

Solary i ich specyfika

Dziś coraz więcej uwagi poświęca się odnawialnym źródłom energii. Mamy świadomość tego, że są to rozwiązania będące naszą przyszłością i coraz większa grupa osób zastanawia się, czy nie nadszedł już czas na to, aby zacząć je wykorzystywać. Jednym z przykładów urządzeń, które wykorzystują OZE są kolektory słoneczne znane też jako solary. Co ciekawe, mamy do czynienia z propozycją, która ciągle jest przedmiotem sporów. Co zatem warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Próba definicji

Gdy mówimy o kolektorach słonecznych, mamy na myśli duże powierzchnie luster o specyficznej budowie. Powstają one z wykorzystaniem kilku specjalnych warstw, mocuje się je przy tym zarówno na ścianach domów, jak i na ich dachach. Najważniejsze zadanie, jakie mają do spełnienia, polega na wyłapywaniu promieni światła, a następnie na gromadzenie energii, które potem jest przetwarzana na energię cieplną. Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej, nic jednak nie stoi na przeszkodzie i temu, aby wspomagały one system ogrzewania.

Solary i ich specyfika

Zalety

Mówiąc o zaletach solarów zwykle mamy na myśli przede wszystkim oszczędność. Dziś rozwiązania te są w stanie zapewnić nam nawet siedemdziesiąt procent rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Wiele wskazuje zresztą na to, że w przyszłości ten udział procentowy może być jeszcze większy. Nie można też zapominać o tym, że, wbrew obiegowej opinii, działanie kolektora wcale nie jest uzależnione od mocy słońca. Decydującą rolę ma do odegrania oświetlenie jako takie, co sprawia, że solary można stosować z powodzeniem także w polskich warunkach klimatycznych.

Niedoskonałości

Mówiąc o ograniczeniach związanych z kolektorami słonecznymi, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że ich cena jest dość wysoka. Spore koszty generuje także ich montaż, a to właśnie od niego zależy jakość pracy solarów. Trudno jednak nie zgodzić się z ekspertami, zdaniem których możemy mówić jedynie o koszcie chwilowym, który zwraca się pod postacią zaoszczędzonej dzięki solarom energii.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz