Follow Us

Solary w polskich warunkach

Solary w polskich warunkach

Bardzo często można usłyszeć, że w polskich warunkach solary, czyli kolektory słoneczne, nie są rozwiązaniem ekonomicznym, a do tego pozyskiwanie ciepła ze słońca mija się z celem, gdyż jest ono efektywne tylko wtedy, kiedy jest ciepło. A kiedy jest ciepło, nie potrzebujemy więcej ciepła. Wszystkie tego typu uszczypliwości wynikają jednak z niezrozumienia tematu, ponieważ faktem jest, że same solary w polskich warunkach zwykle sobie nie poradzą, ale jeśli pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy, to przecież jest to gigantyczny argument za ich zastosowaniem.

Solary – ogrzewanie w lecie?

W naszym kraju ilość energii docierająca ze słońca wystarcza do ogrzewania typowego budynku oraz wody użytkowej zazwyczaj tylko w miesiącach letnich, czyli od czerwca do września. Na wiosnę i na jesień ciepła jest dużo, ale nie wystarczy to do ogrzania domu. Tym bardziej w zimie, kiedy słońce świeci najsłabiej, a zapotrzebowanie jest największe. Nie oznacza to jednak, że zysk energetyczny jest zerowy.

Kolektory słoneczne w Polsce powinny być zawsze elementem systemu hybrydowego pozwalającego dodatkowo na magazynowanie ciepła. Innymi słowy, jeśli solary będą ogrzewały wodę użytkową, w systemie powinien być bojler. Pozwoli nam to przez dzień ogrzać wodę, którą domownicy wykorzystają wieczorem oraz następnego dnia rano. W dzień, kiedy nikogo w domu nie ma, zapasy ciepłej wody się odtwarzają i nie potrzeba do tego żadnych innych mechanizmów.

Solary w polskich warunkach

Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie, tylko domy pasywne będą w stanie poradzić sobie w oparciu o solary

Większość domów nie jest pasywnych, ale jeśli do ogrzewania gazowego czy elektrycznego dołączona będzie instalacja solarna, koszt ogrzewania spadnie o kilkadziesiąt procent. Inwestycja w solary to zazwyczaj koszt od 10 do 20 tysięcy złotych, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja powoli zwracająca się każdego dnia, a do tego można liczyć na różnego rodzaju dotacje do zakupu orz montażu takich urządzeń. Jest to inwestycja, która spłaca się zazwyczaj w okresie od kilku do kilkunastu lat w zależności od dopłat, skali i technologii budynku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz