Follow Us

Ubezpieczenia rolne – czym są i po co je kupować?

Ubezpieczenia rolne – czym są i po co je kupować?

Ubezpieczenia rolne – czym są i po co je kupować?Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że bycie rolnikiem nie jest łatwe – wiele bowiem zależy od czynników, na które nie ma się wpływu, czyli głównie od pogody. Te osoby, które posiadają gospodarstwo rolne powinny zatem posiadać solidne ubezpieczenie, dzięki któremu będą w stanie czuć się bezpiecznie w różnych sytuacjach. Ubezpieczenia rolne to ubezpieczenia obowiązkowe lub dobrowolne, przeznaczone dla tych rolników, którzy pragną kompleksowo zabezpieczyć swoje mienie.

Ubezpieczać można zarówno budynki, jak i mienie ruchome, wszelkie pojazdy, ale również zwierzęta. O jakie sytuacje konkretnie chodzi? Ubezpieczenie będzie pokrywało wszystko, co jest przewidziane w umowie – w ten sposób w razie klęski w postaci powodzi, pożaru czy na przykład huraganu rolnik jest zabezpieczony i otrzyma stosowne odszkodowanie.

Ubezpieczenia rolne

Są obowiązkowe dla każdej osoby fizycznej, która zajmuje się działalnością rolniczą i posiada użytki rolne przekraczające 1 ha oraz opłacającej przynajmniej w części podatek rolny. Brak polisy może skutkować nawet nałożeniem na danego rolnika kary finansowej, choć w praktyce zdarza się to bardzo rzadko, bo raczej nikt nie egzekwuje posiadania ubezpieczenia lub nie. Jednak w sytuacji, gdy rzeczywiście pojawi się jakiś problem – a w życiu rolnika takie rzeczy mają oczywiście miejsce – brak ubezpieczenia może być powodem odnotowania ogromnych strat finansowych, bez zaplecza ubezpieczeniowego, które byłoby w stanie je pokryć. OC rolnika to ubezpieczenie obowiązkowe – jednak są i takie ubezpieczenia, których rolnik mieć nie musi, jednak warto.

Dobrowolne ubezpieczenia gwarantują pełną ochronę – również w tych przypadkach, które nie są przewidziane w tradycyjnym ubezpieczeniu. To ubezpieczenie od różnych zdarzeń losowych, które także mogą mieć miejsce i przynieść rolnikowi ogromne straty, a których obowiązkowe ubezpieczenie nie uwzględnia – czyli na przykład trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu w budynek rolnika, upadek drzewa, które wyrządza w efekcie spore szkody itp. Oferuje je m.in. towarzystwo Gothaer.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz