Follow Us

Ubezpieczenie OC – dlaczego trzeba je wykupić?

Ubezpieczenie OC – dlaczego trzeba je wykupić?

Ubezpieczenie OC – dlaczego trzeba je wykupić?Polisa OC, inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, dotyczy każdego kierowcy. Co 12 miesięcy należy ją wykupić lub odnowić.

Ta konieczność jest regulowana prawem – nie można jeździć samochodem, który nie posiada ważnego ubezpieczenia. Dlaczego jest tak istotne i w jaki sposób działa?

Kiedy przydaje się OC?

To konkretne ubezpieczenie dotyczy sytuacji, w której właściciel pojazdu powoduje szkodę, na przykład będąc sprawcą wypadku. Ubezpieczenie jest przypisane nie do konkretnej osoby, a do pojazdu, dlatego też jest silnie sprzężone z dokumentem rejestracji. Na jego wysokość wpływają rozmaite kwestie, takie jak staż kierowcy, jego wiek, to, czy dzieli pojazd z inną osobą, a nawet miejsce zamieszkania czy stan cywilny. Liczą się także oczywiście posiadane zniżki, oraz niektóre parametry samego samochodu – jego przebieg, moc silnika, marka. Cena OC jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kogo zabezpiecza OC? Gdyby doszło do wypadku, a winowajca nie posiadałby ubezpieczenia, zagrożone zostałyby interesy obu stron. Poszkodowanego, który mógłby nie doczekać się zadośćuczynienia za swoje straty, a także samego sprawcy, dla którego konieczność wypłaty odszkodowania mogłaby być finansowo zbyt obciążająca. Właśnie z myślą o takich sytuacjach ubezpieczyciele tworzą oferty OC, a państwo obejmuje posiadanie ubezpieczenia obowiązkiem.

Termin opłacenia składki i inne przepisy prawa

Składkę OC należy odprowadzić najpóźniej w tym samym dniu, w którym rejestrowany jest samochód. Ubezpieczenie pojazdu jest w Polsce objęte obowiązkiem, co oznacza, że nie posiadając go nie można poruszać się po drogach. Podczas każdej, rutynowej kontroli policja sprawdza, czy pojazd posiada taką polisę. Kontroluje to także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary bywają czasami wyższe niż same składki, a kierowcy są z posiadania ubezpieczenia niezwykle skrupulatnie rozliczani, dlatego nie warto zwlekać. W chwili spowodowania wypadku prowadzący nieubezpieczony samochód właściciel jest zobowiązany do wypłacenia pełnego odszkodowania jego ofiarom. Często są to zawrotne sumy.

Więcej informacji dostępnych na stronie http://www.mtu24.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz