Follow Us

Urządzenia do pomiaru wilgotności

Urządzenia do pomiaru wilgotnościJest mnóstwo miejsc, w których utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest niezwykle ważne. Pomiar wilgotności odbywa się przy pomocy urządzeń o nazwie wilgotnościomierze.

Gdzie przeprowadzane są pomiary wilgotności?

Zastosowanie wilgotnościomierzy jest bardzo szerokie. Urządzenia te są wykorzystywane między innymi w biurach. Można nimi mierzyć wilgotność powietrza także w domach i mieszkaniach. Pomiar wilgotności powietrza ma jednak największe znaczenie w przemyśle. Wilgotnościomierze wykorzystywane są między innymi w przemyśle drzewnym i spożywczym. Wykorzystują je także rolnicy na przykład do pomiaru wilgotności zboża. Spotkamy je także w serwerowniach i muzeach. Wszędzie tam, gdzie odpowiednia wilgotność powietrza zapewnia właściwy tok procesów produkcyjnych nie może zabraknąć wilgotnościomierzy.

Najczęściej spotykane typy wilgotnościomierzy

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, które można wykorzystać do pomiaru wilgotności powietrza. Są to między innymi:

  • wilgotnościomierze włosowe. Najbardziej proste i jednocześnie najstarsze. Ich zasada działania została oparta na właściwościach typowych dla ludzkiego lub końskiego włosa. W używanych obecnie wilgotnościomierzach włosowych włosy zostały zastąpione włóknami bawełnianymi lub syntetycznymi. Wadą wilgotnościomierzy włosowych jest mała dokładność. Nie używa się ich więc tam, gdzie pomiar wilgotności musi być wykonany bardzo precyzyjnie;
  • wilgotnościomierze elektroniczne. Ich budowa jest mocno skomplikowana. Mierzą jednak wilgotność bardzo precyzyjnie, są także proste w obsłudze;
  • wilgotnościomierze kondensacyjne. Dokonują pomiaru wilgotności powietrza biorąc za punkt odniesienia punkt rosy. Konstruuje się je ze szklanych lub metalowych naczyń. Wnętrze naczynia jest schładzane. W miejscu, w którym skrapla się rosa odbywa się pomiar wilgotności.

Wilgotnościomierze nazywane są również higrometrami. Są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od rodzaju pomiar wilgotności powietrza może być bardziej lub mniej dokładny.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz