Follow Us

Wpływ diety karmiącej matki na jakość pokarmu

Wpływ diety karmiącej matki na jakość pokarmu

Dieta matki karmiącej to jeden z budzących najbardziej skrajne emocje tematów, jeśli chodzi o życie młodej mamy. Opinie na ten temat w większości miotają się pomiędzy skrajnościami, czego efektem jest mnóstwo sprzecznych sugestii dla matek karmiących, które nie zawsze wiedzą kogo mają słuchać. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku taki chaos informacyjny wcale nie pomaga. Co zatem robić, żeby dobrze jeść i nie zwariować?

Wszystko albo nic?

Dwie skrajne teorie na temat żywienia matki karmiącej mówią nam odpowiednio, że matka powinna jeść wszystko normalnie oraz że matka powinna stosować dietę ścisłą, opartą jedynie na gotowanych produktach łatwostrawnych, zupełnie pozbawioną przypraw i używek. Intuicyjnie czujemy, że żadna z tych opcji nie jest dobra, co jednak nie oznacza, że znajdziemy tutaj złoty środek. W rzeczywistości znacznie bliżej do rozsądnego odżywiania się jest apologetom teorii o jedzeniu wszystkiego, ponieważ absolutnym priorytetem matki musi być kompletna, kaloryczna dieta, w której niczego nie brakuje. W tym miejscu trzeba jednak postawić duże „ale”.

Alergeny

Dieta kobiety karmiącej musi być obserwowana. Związane jest to z tym, że elementy pokarmu trafiają bezpośrednio do mleka i część z nich może dzieci uczulać. Trzeba na to reagować, bo alergie pokarmowe mogą być bardzo nieprzyjemne. Uczulać może prawie wszystko, ale dobrą wiadomością jest to, że wiele takich wczesnych alergii szybko mija.

Efekty diety

Dla matki karmiącej poważnym problemem mogą być skutki przyjmowania niektórych pokarmów. Mogą one bowiem powodować wzdęcia, zatwardzenia lub różne inne dolegliwości, które w okresie zaraz po ciąży i w czasie karmienia są nie tylko znacznie bardziej prawdopodobne, ale też zazwyczaj przyjmują znacznie bardziej nasilone postaci. Efektem tego jest dobra rada, by unikać takich produktów, które mogłyby mieć negatywne efekty dla układu pokarmowego.

Dieta na laktację

Dieta matki ma bezpośredni wpływ na to, jak smakuje jej mleko oraz co w sobie zawiera. Dziecko może nawet nie lubić niektórych smaków. W praktyce znacznie ważniejsze jest jednak to, że co prawda raczej w niewielkim zakresie, ale poprzez dietę możliwe jest sterowanie nasileniem laktacji. W przypadku zbyt ubogiej laktacji stosować można specjalne saszetki i suplementy diety, które pomogą w zwiększeniu ilości produkowanego mleka. Jeśli laktacja jest zbyt intensywna, można stosować zioła, które będą ją skutecznie wyciszały.

Więcej przydatnych informacji dostępnych jest pod adresem: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/dieta-dla-matki-karmiacej-co-jesc-a-czego-unikac

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz