Follow Us

Zwrot niewykorzystane składki OC

Zwrot niewykorzystane składki OC

Każdy posiadacz samochodu w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jednak polisa OC nie zawsze musi obowiązywać przez cały rok. Zdarzają się sytuacje, kiedy w trakcie trwania polisy OC nasza umowa zostaje zerwana. Przysługuje nam wtedy zwrot składki.

Sprzedaż samochodu

Zwrot składki przysługuje nam w sytuacji, kiedy decydujemy się sprzedać samochód. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC powinna trafić do nowego właściciela samochodu. Ten może zdecydować się na kontynuowanie danej polisy lub zmianę ubezpieczyciela. W praktyce w pierwszym przypadku nie otrzymamy zwrotu składki, a w drugim tak. Oczywiście pierwsze rozwiązanie jest dla nas wyjątkowo niekorzystne. Nie dość, że nie korzystamy z ochrony, którą opłaciliśmy, to jeszcze przy zakupie nowego pojazdu, będziemy zmuszeni opłacić nową składkę przy nowej polisie. Co zatem robić w tej typu sytuacji?

Zwrot niewykorzystane składki OC

Cena samochodu

Teoretycznie możemy umówić się z nabywcą pojazdu, że ten zmieni dostawcę ubezpieczenia. Jednak takie rozwiązanie warto rozważać jedynie, wtedy gdy jesteśmy pewni wiarygodności nabywcy. Nie mamy bowiem żadnego instrumentu prawnego, żeby zmusił go do wypowiedzenia polisy. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest doliczenie nadpłaconej składki do ceny auta. Możemy też kupić polisę na raty. W takim wypadku obowiązek opłacenia kolejnych rat, których termin płatności przypada po sprzedaży auta, spada na nabywcę pojazdu. Możemy też skorzystać z możliwości wyrejestrowania pojazdu. W takim przypadku dla towarzystwa ubezpieczeniowego samochód przestaje niejako istnieć. Nie ma zatem żadnego powodu, aby nadal podlegał ochronie OC. Jego właściciel może więc odzyskać niewykorzystaną część składki OC. Niestety w tym przypadku nie ma mowy o legalnej odsprzedaży tego pojazdu. Musimy przedstawić bowiem ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta z wydziału komunikacji oraz zaświadczenie o złomowaniu. Dlatego najlepszym i najprostszym sposobem odzyskania części składki jest wliczenie jej wysokości do ceny sprzedaży samochodu.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz